11.08.2008

Overview: Etapa a 3-a

FC VASLUI 1-0 GLORIA B-TA. Din pacate, meciul nu a fost televizat, dar rezultatul era previzibil. Victorie lejera, la un gol diferenta, suficient cat sa aduca trei puncte uriase Vasluiului lui Porumboiu. Un gol din 5 metrial lui Temwanjera a fost de-ajuns, de altfel nici Steaua nu a incasat o caruta de goluri, unul le-a fost letal. Poftim dovada ca „eficienta > spectacol = circ”. Bravo, nea Hizo. Sa speram ca nu vei avea soarta lui Dorinel”.POLI IASI 0-2 STEAUA. Desi Iasiul n-a avut o ocazie clara tot meciul, lumea critica victoria Stelei, dupa parerea mea categorica si pe deplin meritata, si pe plan posesional, dar si dupa numarul ocaziilor (inexistente pentru formatia lui Ionut Popa). Moral bun pentru ros-albastrii inainte ed „jihadul” de pe Cimbom.CRAIOVA 3-2 FARUL. Circ si paine. Un spectacol de zile mari. Si nu vorbesc ironic! : )) Au fost de toate: accidentare grava, pentayuri ratate, cartonase rosii, autogoluri, ratari de la 2 m cu poarta goala, dari si GOLURI. Dupa ratarile de la 11 m ale lui Bornescu (:) si Costea, Craiova a deschis scorul, apoi constantenii au intors scorul, iar in final, Craiova a izbutit sa obtina cele 3 puncte puse in joc.GAZ METAN 5-1 FC TIMISOARA. Eu am o vorba: „In fiecare etapa din orice campionat exista macar o surpriza”. Exemplu: prima etapa – Vaslui 1-0 Steaua; etapa a 2-a: Timisoara 3-0 Pandurii (totusi...). Ei bine, in aceasta etapa surpriza a fost reprezentata de echipa lui Uhrin jr. care a primit o „papara” in stil grosolan : )). Sa pierzi cu 5-1 in compania unei nou-promovate, dupa ce conduci cu 1-0, iar la pauza sa fie 0-0... e ceva, nu?RAPID 1-0 CFR CLUJ. Un meci cam slabut, desi era anuntat un adevarat derby, ca intre Benfica si Porto. Mda... Pana la pauza a fost destul de echilibrat, nu mi s-a parut ca Rapidul ar fi fost total peste CFR sau invers. Dupa pauza in primul minut al reprizei secunde s-a spart linistea primei reprize. Dani a primit cartonas rosu, dupa care totul a luat-o la vale pentru CFR. Gafa inpardonabila a lui Stancioiu, care a rezultat deschiderea scorului. Spadacio inscrie al 4-lea gol de pana acum... Pana la final mare lucru nu s-a intamplat, doar nervii au iesit la iveala cand Peseiro a prins o minge in mana, Peralta l-a impins, un baiat de mingi sau ce era ala cu vesta portocalie l-a impins pe argentinial. Peseiro a fost a doua oara trimis in tribune... Vreo 4-5 minute s-au impins (credeam ca se vor si bate dar n-a fost asa), iar in ultimul minut, Dubarbier a luat rosu si el. Rezultat final 1-0, Muresan comenteaza ca biletele au fost prea scumpe (70 de RON, a.k.a 20 de euro – in strainatate pret minim). Acesta a fost Porto – Benfica. Pardon, „CFRutza” de anul trecut – CFR.FC ARGES 1-0 FC BRASOV. Yessss! Razvanel si-o ia in barba din nou. Dinu Vama idem. Yesss!!! Unde e Cupa UEFA? Locul 12 de acum e loc de UEFA? Nu, e mai aproape de ora 11 de la anu’! Favoritul meu de la Arges, Ysouff Kamara, a inscris... Meci slabut, dar macar carpeala lui Lucescu jr. s-a impotmolit din nou. \:D/PANDURII 1-5 URZICENI. Pacat ca nu am apucat sa vad niciun gol al acestui meci... Defapt am vazut golul lui Galamaz, dar in reluare, pentru ca era Dinamo in acelasi timp, si vroiam neaparat sa vad cum se zbate echipa lui Porcea in drumul spre Champions League cu o alta promovata. Da... Revenind la Urziceni... Sa speram ca vor fi goluri si in UEFA. Pandurii... Bagati bani, fratilor, nu luati toate chinuielile de fotbalisti.BUZAU 0-2 GABRIEL PARASCHIV. No comment.CS OTOPENI 2-3 DINAMO. Desi jocul lui Dinamo a fost al naibii de slab, cele trei puncte conteaza cel mai mult. Oricum, faptul ca Dinamo e pe locul 4 in momentul de fata reprezinta pentru mine o dezgustare, pentru ca Argesul de exemplu, a jucat mult mai bine decat „canii rosii”, daca ar fi sa o luam asa. Chiacu a fost si n-a fost razbunator pentru faptul ca Dinamo l-a inlaturat din „haita”. A inscris doua goluri, jos palaria Hristu, dar ratarea cu poarta goala la 1-1 a fost impardonabila si cu asta poate sa si linga pe Borcea, lasand atacurile celor doi de ieri. Putea fi si egal (daca inscria atunci Chiacu), la fel cum putea fi si 3-2 (daca inscria atunci Chiacu, si rata Marius Nicuale in faza golului-un gol „fabulos”, o bomba pe care orice cioban o da, cu ochii inchisi, care a fost respinsa in poarta de goalkeeperul lui CS Otopeni). Dar a invins Dinamo asa ca, nu putem decat sa ne pregatim semintele si dozele de cola pentru duminica urmatoare (24.08.08) cand va fi Rapid-Dinamo.Ca o inchiere, as vrea sa remarc faptul ca acum a izbucnit primul scandal in adevaratul sens al cuvantului, legat de arbitraj. Faptul ca CFR-ul nu a pierdut de mult, i-a determinat pe conducatorii Clujului sa atace arbitrul. Cica Muresan: „Arbitrul era din Bucuresti!!!”, de parca ar conta asta. Dani si Dubarbier au fost eliminati pe merit, Didy rateaza cu poarta goala, ce mai vrei? P.S. Scandalurile cu arbitrajele nu vor inceta niciodata in Liga 1.